Szukaj:

Gwarancja - jakie informacje na temat gwarancji w handlu udzieli nam serwis prawny?

O gwarancji słyszał każdy, tak samo jak i większość ludzi podczas kupowania rozmaitych sprzętów otrzymywały również i gwarancję. Gwarancja jest ogółem dodatkowych uprawnień, jakie sprzedający zapewnia kupującemu, jeśli sprzedany przedmiot okazał się wadliwy i wymaga wymiany lub naprawy. Oznacza to, że sprzedający zapewnia nabywcy prawo do bezawaryjnego korzystania z kupionego towaru. Gwarancja jest zwykle dołączana do nowych przedmiotów kupowanych w sklepie.

Kupując rzecz używaną natomiast niekiedy także możemy spodziewać się, że sprzedawca udzieli nam gwarancji. Dzieje się tak na przykład gdy kupujemy używany sprzęt grający ze sklepu, gdzie wcześniej urządzenie zostało naprawione. Oczywiście gwarancja i to, czy ją otrzymujemy czy też nie oraz to, jak możemy walczyć o jej wyegzekwowanie reguluje prawo. Z reguły gwarancją są objęte takie przedmioty, które nie spełniają swoich funkcji, ale nie z winy kupującego.

Jeśli ewidentnie widać, że towar został uszkodzony po zakupie, czyli na przykład upadł, połamał się czy stało się z nim coś innego, to raczej nie mamy powodu wracać z towarem do sprzedającego. W przypadku gdy natomiast już po przyjściu do domu okazuje się, że na przykład nie działa któryś z podzespołów nowego urządzenia, wówczas możemy wybrać się do zbywcy i domagać się serwisowania urządzenia, ponieważ to właśnie zwykle przewiduje gwarancja.

Oczywiście często w różnych sytuacjach pojawiają się rozmaite wątpliwości, ponieważ nie zawsze można udowodnić, że kupiony towar jest wadliwy od początku. Wówczas potrzebne będą nam porady prawne, a te z kolei zapewni nam profesjonalny serwis prawny.