Szukaj:

Rękojmia - definicja rękojmi i regulacje prawne w tym zakresie.

Rękojmia obejmuje mankamenty prawne

Rękojmia jest odpowiedzialnością zbywcy względem nabywcy za wszystkie fizyczne wady sprzedawanej przez niego rzeczy. Jest to więc coś na kształt gwarancji, która jednak odbywa się na nieco innych zasadach. Rękojmia obejmuje także wady prawne. Stosuje się ją przy umowie sprzedaży, ale stosuje się ją także w przypadku innych stosunków prawnych.

Niekompletność - sprawiamy zestaw

Do wad prawnych można zaliczyć sytuację, w której nabywamy nieruchomość obciążoną hipoteką, bądź kupujemy ją od jednej osoby, zaś okazuje się, że jest to własność osoby trzeciej. Rękojmia dotyczy wad fizycznych, takich jak np. niekompletność - kupujemy zestaw narzędzi i brakuje połowy, zmniejszenie użyteczności rzeczy - antyalergiczna pościel powoduje alergię, brak właściwości o jakich była mowa przed zakupem - zawyżone parametry komputera.

Trudniej głównej mierze

Wszystkie te sytuacje są regulowane przez prawo i w większości przypadków, jeśli zwrócimy się do sprzedającego z prośbą o wymianę towaru na sprawny (czy pełny) bądź zażądamy zwrotu pieniędzy, to uda nam się to osiągnąć. Nieco trudniej zwykle bywa z rękojmią dotyczącą wad prawnych. Tu zwykle potrzebne okazują się porady prawne.

Nieodwołalnie ustawodawstwo broni

Wobec takiej kolei wydarzeń, możemy w pierwszej kolejności odwiedzić serwis prawny bądź forum prawnicze, gdzie skorzystamy z darmowych porad od specjalistów. Jeśli to nie poskutkuje, będziemy musieli zwrócić się bezpośrednio do prawnika, aby wszcząć odpowiednie postępowanie. Ostatecznie prawo broni tu kupującego, który włożył w zakup nieruchomości sporo pieniędzy i został wprowadzony w błąd, czasem celowo, a niekiedy nieświadomie.